8 august 2013

Adăugat în:

Despre dreptul la pensie de urmas al sotului supravietuitor

Cîteva întrebări și răspunsuri de pe site-ul Ministerului Muncii

. Când are dreptul soţul supravieţuitor la pensie de urmaş?
Răspuns:
Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei
standard de pensionare. Vârsta standard de pensionare este prevăzută în anexa nr. 5 la lege
.
Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de vârstă şi de durata căsătoriei,
dacă decesul soţului susţinător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli
profesionale şi dacă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea
este obligatorie ori dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art.
33din lege

Este importantă durata căsătoriei pentru acordarea pensiei de urmaş?
Răspuns:
Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei
standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani.
În cazul în care durata căsătoriei este mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul
pensiei de urmaş cuvenit soţului supravieţuitor se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de căsătorie în minus.
Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de vârstă şi de durata căsătoriei,
dacă decesulsoţului susţinător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli
profesionale şi dacă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea
este obligatorie ori dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art.
33

Exista posibilitatea obţinerii pensiei de urmaş dacă durata căsătoriei a fost mai mică de 15
ani?
Răspuns:
În cazul în care durata căsătoriei este mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani,
cuantumul pensiei de urmaş cuvenit soţului supravieţuitor se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună,
respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de căsătorie în minus.

În ce condiţii soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de vârstă?
Răspuns:
Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de vârstă, pe perioada
în care este invalid de gradul I sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin un an.
Soţul supravieţuitor beneficiază de pensie de urmaş pe o perioadă de 6 luni de la da
ta decesului, dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut,prevăzut la art. 33 alin. (5).


Dacă soţul supravieţuitor realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru
care asigurarea este obligatorie are dreptul la pensie de urmaş?
Răspuns:
Soţul supravieţuitor beneficiază de pensie de urmaş dacă în această perioadă nurealizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 33 alin. (5).


. Cum se stabileşte pensia de urmaş?
Răspuns:
Pensia de urmaş sestabileşte, după caz, din:
a)pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii,
susţinătorul decedat;
b)pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă.
 (2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50%  pentru un singur urmas;
b) 75%  pentru 2 urmasi;
c) 100%  pentru 3 sau mai multi urmasi.

Cât timp beneficiază de pensie de urmaş soţul supravieţuitor care are în îngrijire,la data
decesului susţinătorului, unul sau mai mulţi copii în vârstă de până la 7 ani şi în ce condiţii?
Răspuns:
Soţul supravieţuitor care are în îngrijire, la data decesului susţinătorului, unul sau mai mulţi
copii în vârstă de până la 7 ani, beneficiază de pensie de urmaş până la data împlinirii de către ultimul copil a vârstei de 7 ani, în perioadele în care nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 33 alin. (5)din lege

. Soţul supravieţuitor poate cumula pensia de urmaş cu pensia proprie?
Răspuns:
Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.