Un produs Blogger.

joi, mai 14, 2026

Diletantismul guvernului interimar-demis Bolojan poate compromite Programul SAFE

60 comments

 Guvernul Bolojan a fost demis prin moțiunea de cenzură din 04 05 2026.

In aceeași zi Guvernul s-a intrunit intr-o ședință  in care a emis printre alte acte normative și OUG nr. 38/2026 privind Programul de inarmare SAFE, ordonanță pe care nu a inaintat-o spre inregistrare la Parlament, conform Constituției.

Pe data de 08 05 2026  Bolojan a repus ordonanța nr. 38 pe ordinea de zi,  cu titlul modificat și cu multe alte modificări de acte normative care nu au legătură cu programul de inarmare, chipurile  pentru a lua cunoștință de Avizul Consiliului Legislativ, și a redactat  proiectul de lege de aprobare in Parlament pe care l-a inaintat la Senat, după care ordonanța a fost publicată in MO, intrând deja in vigoare din data 08 05 2026.

Dacă s-a cerut avizul CL, o ordonanță de urgență se adoptă fără a mai aștepta avizul Consiliului Legislativ. Este copilăresc motivul repunerii ordonanțtei pe ordinea de zi din data de 08 05 2026

Pe 8 mai guvernul interimar nu mai putea să repună OUG 38 pe ordinea de zi și nici nu mai putea propune un proiect de lege de aprobare a OUG nr. 38/2026

Renate Weber, cea care păstrează funcția de Avocat al Poporului până când Parlamentul numește alt demnitar in această funcție, a considerat adoptarea OUG nr. 38/2026 ca o sfidare la adresa parlamentului și a sesizat CCR pentru a constata neconstituționalitatea ordonanței .







Comisia de Constituționalitate din Senat s-a autosesizat și a solicitat ca președintele Senatului să sesizeze CCR cu conflictul de constituționalitate dintre Guvern și Parlament prin adoptarea abuzivă a unui act normativ.

Abrudan, președinte de Senat, din solidaritate cu șeful său, a refuzat să sezizeze CCR.

Pe data de 13 mai, Biroul Permanent al Senatului și-a insușit Raportul de constatare al Comisiei de constituționalitate și l-a insărcinat  pe președintele Senatului să sesizeze CCR. Până in prezent, sesizarea incă nu a ajuns la CCR

Pe de altă parte, proiectul de lege vizând OUG 38/2026 a intrat in procedurile de adoptare in Senat, in procedură de urgență, fiind posibilă respingerea ei rapidă 

Instituțiile statului care veghează la respectarea ordinii constituționale și a statului de drept au intrat rapid in acțiune.


60 de comentarii:

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

Niciodată nu a lucrat Satana mai bine ca acum, prin Sărăcie Bolovan si habarnistii useristi! SAFE, vaca de muls a useristilor, a fost compromis din start, acum doar se degrazdează total in dezavantajul Romanistanului! Incă n-am vazut, pana acum, nici un votant de panarame ostile țării, din gasca imbecilului chelbos, sa-i curgă sange din nas ca i-a tradat pe romani votandu-si călăii, ca prostul satului!

Florin Stoica spunea...

Bună ziua. Diletantismul în administrarea României aparține exclusiv miniștrilor, secretarilor de stat sau persoanelor din guvern numiți politic. Specialiștii din guvern care activează în ministere sau Secretariatul General al Guvernului cunosc legislația și nu au nicio implicare. Ei primesc ordine de la șefi și nu se pot opune pentru că pot fi concediați, mai ales dacă sunt pe cont propriu și nu au pe nimeni să îi protejeze. Referitor la diletantism îmi aduc aminte de când eram activ, ca Primăria Craiova cerea un teren la MApN care era pe teritoriul administrativ al unei comune de lângă municipiu pentru realizarea unui proiect de alimentare cu apă și canalizare pe fonduri europene. În corespondența purtată cu Primăria Craiova le explicam că nu este posibil legal să primească municipiul Craiova un teren în proprietate, care aparține unei alte UAT. Olguta era primar și spunea șefilor din MApN că rezolvă ea problema, ministerul să inițieze proiectul de hotărâre a Guvernului. La vremea respectivă și MApN era condus de PSD, ca altfel nu își permitea olguta să intervină. Ești militar execuți ordinul și rezultatul a fost cel anticipat de mine și șeful direct, proiectul nu a primit avizul Ministerului Justiției. Problema s-a rezolvat cu un alt act normativ care transmitea terenul în proprietatea comunei respective iar Primăria Craiova s-a ocupat cu realizarea investiției. Asa lucrează toate partidele care ajung la guvernare, fără deosebire, un exemplu fiind și fostul ministru pnl atanasiu care fiind ministru la MApN a modificat o hotărâre de guvern prin care imobilul din București care a aparținut ministerului de zeci de ani în urmă era dat în folosință pe termen determinat fostului PNA, actuala DNA iar prin noul act imobilul era luat definitiv de la minister. Acel imobil a fost reabilitat de minister și trebuia să fie relocat aici Statul Major al Forțelor Navale dar politicianul pnl a vrut altceva. Până la urmă ministerul era doar administratorul imobilului iar politicienii ajunși la guvernare, care reprezintă statul român în calitate de proprietar, hotărăsc potrivit intereselor de moment. La fel vedeți și acțiunile guvernului interimar bolojan cu privire la programul SAFE și vânzarea unor pachete de acțiuni la companiile de stat. Cu privire la topicul de față, președintele senatului ajuns în funcție și cu voturile PSD, devenit principalul dușman al pnl (au uitat peneliștii că au reușit să intre în Parlamentul European sau să câștige multe primării cu sprijinul pesediștilor, candidând pe liste comune) refuză să trimită sesizarea la CCR pentru neconstituționalitatea Ordonanței nr. 38/2026, pentru că el apără interesele pnl nu ale românilor și cam la fel fac și cei din usr. Fostul judecător CSM care preciza la pro tv un alt post de propagandă bolojenista și trotinetista ca sesizarea Avocatului Poporului nu este valabilă pentru că Renate Weber are mandatul expirat, este caratistul danilet, care împarte dreptatea în Republica Moldova. Vom vedea ce va fi. În legătură cu SAFE nu sunt sigur că psd ar vota împotrivă, i-au promis lui Nicușor că ei votează programele europene pentru că sunt pro occidentali, contează mai puțin unde se duc banii împrumutați de politicieni în numele românilor.

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

Oare realizează toată șobolănimea userist liberală, votantă si votată, ca Sărăcie Șobolan si haita neomarxistă ne-au scos din sferele de influenta, prietenie si colaborare economica cu China si SUA, puteri extraordinare militare, economice, etc, care azi puteau sa ne scoata din dezastrul economic, daca noi eram in fratie diplomatica si economica cu ei? Bine ca șobolanii stau înhipți cu nasurile in unghiurile moarte ale nemtilor si francezilor, care ne storc ca pe lamai economia nationala prin multi nationalale lor mafiote, care nu platesc taxe si impozite si ne hranesc cu otravuri si gunoaie!

Paolino68 spunea...

Corpul de Control al Ministerului Finanțelor a descoperit că, în perioada 2024-2025, anumiți cetățeni ucraineni au introdus, în mod repetitiv, în România circa 900 milioane de euro cu sacoșa. Din această sumă, 500 milioane de euro au rămas în țara noastră, astfel că se pune, în mod firesc, întrebarea, pe cine a finanțat aici Zelenski. Culmea coincidenței, vârful fenomenului a fost înregistrat între martie și mai 2025, în preajma alegerilor prezidențiale reluate din România, cu 72 milioane euro în martie, 67 milioane euro în aprilie și aproape 100 milioane euro în mai.
Intrați pe linkul și vedeți cum a finanțat Ukraina coaliția că să câștige alegerile în noiembrie 2024 și în mai pe Nicușor!!!!🤮😠😡🤬
https://www.national.ro/politica/pe-cine-a-finantat-zelenski-in-romania-sute-de-milioane-de-euro-cash-carate-cu-sacosa-fix-in-preajma-alegerilor-prezidentiale-872919.html/

VALYCA2010 spunea...

ei ne pun la austeritati sa acoperim grelele deficite facute pentru sinecurile si neprofesionalismul in bussines ,ce vina au pensionarii de nepriceperea lor,ce trebuie sa dea pensionarilor e praful de pe toba!

Paul Puiu spunea...

Sesizarea depusă de Avocatul Poporului la Curtea Constituțională împotriva Ordonanței de urgență 38 privind industria de apărare este nulă, susține fostul judecător Cristi Danileț, care atrage atenția că mandatul Renatei Weber a expirat deja. În completare, fostul președinte al CCR, Augustin Zegrean, avertizează că demersul este oricum lipsit de finalitate practică, subliniind că o decizie a Curții ar veni mult prea târziu față de rapiditatea cu care Parlamentul ar putea corecta legea.
https://adevarul.ro/stiri-interne/evenimente/rasturnare-de-situatie-sesizarea-ccr-pe-2529582.html

Claudiu Marin spunea...

@PP
Chiar crezi că mai contează ce hăulește #rezistul Dănileț, mi nou admirator de Bolo? Contează ce reglementeză legea de oranizare a AP.
Respingerea ordonanței in Parlament are unele efecte mai restrânse. pe când neconstituționalitatea are efecte mai ample.
Ticăloșia lui Bolojan este mare: a profitat de angrenajul politic corupt pentru intrarea in vigoare a ordonanței. Nu mai contează că ea va fi respinsă pentru viitor. Și-a satisfăcut clientela din apărare și industria alcoolului..

LEONARD68 spunea...

Când il citesc pe ifrim (știu cum se scrie.... dar nu vreau...) MI SE FACE SILĂ.... de șobolanii roșii, de pesediștii din PNL, de șarlatano-dilii și șoșocari, de milogi, de hoaște bătrâne care ne au ars (r.weber...), de ciolaci bronzați și ciuci prostani...

Leo spunea...

Diletantismul guvernului interimar-demis Bolojan poate compromite Programul SAFE ?
-------------------------------
N-are cum să se poată compromite ceva . Î
n curând Plicușor îl va propune premier pe zgrindeanu care cu Yuri , cu expertiza lor uriașă , vor remedia toate stricăciunile lui Bolojoan ( era să zic covrigaru) .
Vom fi salvați de binomul Zgrindeanu + Yuri

avianyc spunea...

Felicitados lui Mirita pentru prestația de la A 3 prin care a reușit să le dovedeasca ca propaga cele mai jegoase minciuni la adresa programului SAFE si a lui Bolojan in general.
Poate ascultă si dl Stoica.Trebuie doar sa înțeleagă ca licențele de fabricație rămân românilor cu posibilitatea de a fabrica in continuare dupa expirarea contractelor cu dotările tehnologice facute de nemti si francezi ,trebuie doar sa-si găsească clienți pe piața.

https://vm.tiktok.com/ZNRGG4YPj/

Claudiu Marin spunea...

@avianyk
Imi pare rău pentru tine că indobitocirea #rezist te face să nu înțelegi că dezvăluirile din presă nu sunt decât crâmpeie din datele pe care serviciile de informații le au despre activitatea infracțională a grupării mafiote de la Oradea: Safe, frații Micula, digitalizarea etc.

Paolino68 spunea...

Entuziasmul clasei politice manifestat pentru programul SAFE prin care Romania se va angaja prin contracte la plata achiziției de armament pentru oștirea romana in baza finanțării de la UE pe o perioadă de 45 de ani va crea pentru tot acest interval de timp o justificare permanenta pe baza căreia orice solicitare de actualizare a pensiilor militare, respectiv a actualizării SG și SF, să fie refuzată temeinic și pertinent!!!🤬😡😠🤮
Chiar daca presupusa înzestrare cu armament a oștirii romane se va face etapizat si in timp, nu știu cât de utila va mai fi această operațiune pentru capacitatea de apărare a țării întrucât la data recepției o mare parte din acest arsenal de armament din va fi deja depășit cu armament mult mai performant și toată această acțiune va constitui o risipă mare din buget pe care o vom resimți toți cetățenii!!!🤮🤬😡😠

Anonim spunea...

In mare parte este depasit deja,iar la expirarea contractelor licentele alea nu vor mai putea fi folosite nici macar sa te stergi cu ele la f***.Ni le lasa(licentele) pentru ca atunci ei vor fi renuntat de mult la produsele respective.Exact la fel s-a intamplat in anii '70 cu Dacia 1300 la care ne-a fost lasat patentul si licentele de catre francezi in momentul la care ei au renuntat la productia R12 inlocuind-o cu R18."Idem si la fel" cu anteriorul Dacia 1100 provenit din"lichidatul" R8
Asta-i "smenu' "(unul din multe altele,naivule avianyk)......bani multi marfa slaba actualmente si cu viitor de export 0(zero) in mai putin de 10 ani.Si mai am cel putin 2-3 argumente infailibile ,ca altfel ar fi mult mai multe
PS Doar amerlocii si-au mai batut joc de noi in halul asta dar era prin 2000-2003 cu gunoaiele alea de de rachete hawk.Atunci, acum vreo 20 de ani chiar inghiteam orice gunoi conditionati de primirea in alianta galactica otan .Crede-ma ca stiu ce vorbesc nu fac "aburi"
Raa hawk au inceput sa fie retrase din NATO incepand cu 1985 pana in 1995 cam toate tarile NATO l-au retras din serviciu.SUA l-au retras inca din 1980 ,deja sistemul era vechi (a fost introdus)din anul 1954 in SUA si incepand cu 1959 in NATO(pe motiv de standardizare de fapt ca piata de desfacere)
....asa ca iti dai seama ce "noutati" am primit in 2004-2005 de la olandezi care le-au cautat mult prin depozite.....ca nu le mai gaseau sub stratul de praf 😁🫡

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

@Leopard 68, școlarizează-te, băiete, asa cum trebuie s-o faca orice balaur iubitor de Sărăcie Șobolan si userism-globalism, ca esti ramas in urmă rău de tot! Esti atat de aerian, sau pierdut intre aburii bahici, ca nu ai realizat nimic din ce am scris aici, incă din vara lui 2014, cum reiese din poza mea de profil, iar in ultimile postari reiese clar opiniile mele politice, mai ales ura mea fara margini pe tradatorii si sabotorii globalisto useristi ai lui Soros, inclusiv lingăii lor pupincuristi! Fiind crud si nestiind nimic iti spun ca sunt cofondatorul partidului PPMP Partidul Patriotilor Militari si Politisti, fostul UNPR, fiind seful cu propaganda si jurnalist, sunt si cofondatorul sindicatului militar UMP-,,M.V.'' Uniunea Militarilor si Politistilor-,,Mihai Viteazul,'' -presedinte la ambele formatiuni fiind Dl General Gabriel Oprea, deci am partidul meu, sindicatul meu si nicidecum PSD, AUR, PNL, etc, habarnistule cu lustru! Nu ma placi, nu ma citi, ca nu-ti cere nimeni bani pentru asta!

avianyc spunea...

@ CM
Îmi pare rău pentru cei care se indobitocesc cu știrile false livrate de A 3 si un menestrel al minciunii precum un oarecare transfug partinic Zamfir.
Noi orădenii știm bine ca Bolojan nu are relații de afaceri cu frații Micula, ba din contra Primaria Oradea a fost in proces cu fratii Micuța atunci cand pentru largirea bulevardului spre Nufărul cu patru benzi si linii de tramvai cu gazon între sine a fost pe punctul de a le dărâmă două clădiri care intersectau traseul.
Au câștigat frații Micula in apel si primaria a trebuit sa găsească rute ocolitoare.
De asemenea, sunt mulți care au lucrat in compania lui Micula in sediul de la hotelul Astoria din Oradea care spun ca Bolojan nu are nicio legătură si nu s-a simpatizat niciodată cu frații Micuța care au ruinat tot pe ce au pus mana in Oradea.
Rușine sa le fie manipulatorilor de la A3 si lui Zamfir pentru minciunile ordinare inventate la adresa lui Bolojan ,doar pentru a-l da la o parte. Lui Gadea ,Sava si la alții care ii poarta sâmbetele cu minciuni ordinare sau îi cred si propaga tâmpenii să le fie frică de cel de sus cand calcă in Oradea sau Bihor.
Oradea sau Bihor înseamnă Bolojan ,înseamnă fonduri europene ,majoritar nerambursabile ,pe proiecte atrase, cu obligatia statului de a participa cu cotă parte la proiectele aprobate de UE parțial nerambursabile.
Spre multora ,Bolojan a ridicat din cenușă un oraș si un județ pe fonduri europene care nu se pot fura precum cele pe Anghel Saligni din care si-au umplut buzunarele toți bormașini din administrație începând cu primarii.
Minciuni asisderea celei cu bruierea de catre ruși a avionului cu care Ursula a aterizat in Bulgaria in timp ce eu spuneam aici si îl atenționat pe fb pe Radu Tudor ca nu exista posibilitatea bruierii de la distanta a aparaturii unui singur avion ,asta se poate face doar de la bordul aeronavei sau din apropiere de pe aeroport. Asa cum atunci adevărul a ieșit la lumina desi ciracii A3 au răspândit minciuna si atunci ,asa va ieși adevărul la suprafață si in cazul minciunilor propagate de unul Zamfir înjurat la greu de cei in comentarii de cei care cunosc de la sursa adevărul.
La fel cum vor ieși la lumină si minciunile emise de Grindeanu ,una grosolana fiind cea despre aeroprtul Oradea operațional de catre cinci companii aeriene între care si companii de top precum Luthanska ,Lot ,in conditii concurenței cu 8 aeroporturilor internaționale din Ardeal.
Soluția găsită de CJ Bihor se practica in toată lumea ,unde concurenta zonala este acerba si mai ales unde aeroportul sau compania care-l gestionează, Air Oradea in subordinea CJ Bihor in cazul de față este la început de drum.
Minciuni ,minciuni ,minciuni doar pentru a-si salva cu orice preț interesele murdare din administratie si companiile de stat .
Doamne ajută, fii cu noi Doamne si nu ne lasa pe mâna unor derbedei politici mincinosi cărora le-a pasat doar de buzunarul lor si au amăgit poporul cu anestezice salariale si la pensii in asa fel incat pe multi lefegii i-a facut super bogati si mulți din talpă si munca asidua sunt săraci si cu pensii sub 3000 lei ,fara nicio speranță de ceva in plus.

Paul Puiu spunea...

Avianyc poate ne poți povesti și despre schimbarea sau înlocuirea statuilor românești cu cele maghiare, începând cu Mihai Viteazu!!
Despre fondurile europene și de stat care s-au alocat Bihorului mai există și alți meritoși în frunte cu Blaga de pe la PNL, nu numai Bolojan,etc!!
Despre functionarii pe care i-a dat afară de pe la primărie și CJ care au câștigat procesele in instanță și au trebuit reintegrați și plătite daune i-ai omis!!!???

ifrim spunea...

Guvernele și politicienii nu trebuie să aibă dreptul a face împrumuturi în numele țării pe o perioadă mai mare decât mandatul lor!Ce împrumut e ăla întins pe 40 de ani?

avianyc spunea...

Iata cum sunt demolate minciunile fostului mare pnl- ist Zamfir.
Ce spune AI in legătura cu relațiile tensionate dintre Primăria Oradea si frații Micula.
Se leagă si cu afirmațiile făcute de mine in comentariul anterior.
"Afirmația este corectă în parte: deși clădirile și terenurile deținute de frații Micula în zona bulevardelor Nufărul și Cantemir nu au fost demolate de primăria condusă de Ilie Bolojan, acestea nu au blocat modernizarea coridorului rutier.Situația a evoluat astfel:Exproprierile și lucrările: Pentru lărgirea Bulevardului Nufărul-Cantemir, Primăria Oradea a expropriat și demolat zeci de case și anexe aflate pe traseu, dar acestea au aparținut altor proprietari.Proprietățile fraților Micula: Cele șase firme ale fraților Micula și-au păstrat o parte din terenuri și clădiri, fiind în litigiu cu administrația locală și județeană (condusă la un moment dat de Ilie Bolojan) pe tema exproprierilor pentru centura ocolitoare și alte drumuri de legătură.Starea clădirilor: Unele imobile de patrimoniu deținute de aceștia în centrul orașului (ex. Restaurantul Transilvania / clădirea de pe str. Jean Calvin) au fost lăsate în paragină, ajungând chiar în stadiul de auto-demolare. De-a lungul timpului, primăria le-a aplicat amenzi pentru neîntreținerea acestora și a intervenit pentru a obliga repararea fațadelor.Informații detaliate despre proiectul coridorului rutier și exproprieri pot fi consultate pe portalul oficial al Primăriei Oradea sau în presa locală de specialitate, precum publicația Bihoreanul."

Claudiu Marin spunea...

Militarii, polițiștii și penitenciariștii in activitate jubilează după căderea lui Bolojan prin moțiune de cenzură.
Au scăpat de creșterea vârstei de pensionare și a stagiului minim in activitate.

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

@Avianyc, năravurile proaste, precum onanismul, alcoolismul, tabagismul, jocurile de noroc si bolojenismul nazistoid se vindecă numai in spitalele de psihiatrie, in izolare! Bine ca m-a nascut mama intreg la trup si minte sa nu cred in trădătorii de patrie, sabotorii si demolatorii Romaniei si ai romanilor, lacomi, nesatui de averi, oportunisti, carieristi si analfabeti functional, dar cu diplome obtinute pe bani grei de la facultati particulare neacreditate, precum este Sărăcie Șobolan, ca si intregul lui staff mafiot, neomarxist si sorosist, tradatori de neam si tara si sabotori ordinari! Te rog sa-mi spui si mie cand sa vin la priveghiul usereului tau iubit si drag si a tătucului Sărăcie Șobola, sa depun o coroană de mărăcini si să aprind o lumânare la capatanile lor însoricate, ducă-s-ar dupa tata mare!

Florin Stoica spunea...

Bună ziua. Dl avianyc am auzit puține despre interviul lui miruta de la Antena 3, de obicei schimb programul când apar trotinetistii la televizor și mai nou bolojan. Spuneți multe lucruri frumoase care s-au făcut în Oradea și județul Bihor, așa este, însă bolojan ca și majoritatea peneliștilor au demonstrat de fiecare dată că nu sunt capabili să conducă o țară, pentru că în România pe lângă investitorii străini, corporații și multinaționale, cărora acești peneliști le apără interesele mai sunt și: salariați din domeniul public și privat, pensionari, copii, elevi, studenți, veterani, mame cu copii mici, persoane cu dizabilități și alții nebăgați în seamă de cei cu viziune liberală. bolojan împreună cu echipa lui de la primărie sau consiliul județean au demonstrat că nu sunt capabili să administreze o țară la fel și cei din partidul curcubeu. Să vă uitați și dumneavoastră, dacă încă nu ați văzut, prezentarea publică a programului SAFE la polonezi, în fața a sute de militari și politicieni și televizată în toată Polonia. Cu transparență, prezentând și beneficiile pentru economia poloneză. Companii din Belgia, Coreea de Sud și Italia și-au exprimat nemulțumirea de lipsa de transparență a guvernului bolojan pentru SAFE, dar poate că bolojan cu echipa lui au aplicat pentru România ce au făcut și la Oradea, lucru valabil la majoritatea primăriilor sau consiliilor județene, indiferent de culoarea politică. De rezultatele dezastruoase din economie, obținute după rețeta unui alt liberal, boc, ați aflat deja. Contează mai puțin relațiile lui bolojan cu frații micula, oricum l-a întrecut pe orban, alt liberal, la măsurile care au băgat România în gard. Poate ar fi bine ca împrumutul pentru SAFE să îl plătească cei care sunt de acord cu modul de implementare al lui bolojan și trotinetistilor, fiind mulți bani și generațiile următoare. Știu că nu este foarte corect însă o minoritate nu trebuie să hotărască în fața majorității. Ar trebui ca jurnaliștii să facă publice și măsurile politicienilor pnl pentru modificarea legii offshore care dezavantajează statul român față de investitori, contractul cu OMV și toate cele care au distrus economia românească.

GG spunea...

Să trăiți!
Văd mai sus într-un comentariu că sesizarea Av.Poporului în ce privește Ordonanța 38,ca nu este valabilă motivând pe bună dreptate ele arătate de d.lui.
Da,asa este,dar mai este ceva normal în țară asta de ceva vreme?Probabil ca s-a uitat cum ne-au făcut pe noi rezervistii cu acel proiect de lege în care privea Actualizarea pensiilor noastre.

Claudiu Marin spunea...

@GG
Ar trebui să vezi in topic că sesizarea este deja inregistrată la CCR. Cum se prind zisele #reziste de d-ta!
Cat timp Parlamentul nu votează alt AP, doamna Renate este in mandat legal.

Claudiu Marin spunea...

Surse parlamentare indică un guvern monocolor PSD cu câțiva miniști dictați de Nicușor la apărare, externe și finanțe. Cam așa a fost și-n nadi-varadnoiu Bolojan.

avianyc spunea...

Fiindca tot ploua afara , să nu lasam caruta în balta !
@ CM 16 mai 2026 11.05
Sper să nu aveti pensia actualizata doar atunci când psd va mai face o pomana din inprumuturi în campania electorala.
Intr-adevar bucurie mare pentru cei activi , noi rezervistii ne-am mai invins pare-se inca odata. Putem aduce si exemple concrete.
Am un văr primar cu 20 ani mai tanar ca mine . La 48 de ani a iesit la pensie cu gradul de agent principal PF Bihor (studii superioare) cu 7800 lei pensie. Taica-su a iesit la pensie in 2001 după 30 vechime numai in regiment de tancuri ca MM . Pensie 4200 lei. Baiatul s-a reangajat agent vamal la aeroportul Oradea de unde mai papă peste 6500 lei net. Mai avea putin si ma depasea si pe mine cu 35 ani vechime efectiva , din care 25 militar si 10 civil din care 8 aeronavigant in aviatia civila de linie externa.
Problema-i ca de suparare taica-su s-a imbolnavit de diabet si are stend si aparat la inima ,iar din cauza vietii grele din acel regiment are proteza la ambele solduri.
Ma intreb de multe ori de unde da navala peste dumneata atata ”judecata dreapta ” in favoarea unor neispraviti.

avianyc spunea...

Și tot fiindca ploua afara ,mai rezolvam un caz.
@ Poliano ,liano, lio , leo.. 15 mai 2026 23.52
În mod sigur acei 900 milioane € fac parte din banii murdari confiscati de organele in drept din Ungaria ale regimului Orban . Mafia UE lucreaza din greu si-si apara interesle pe toate planurile.
Spaima lor e suveranistii , sa nu piarda interesele din Ucraina si să-i termine pe cei care li se împotrivesc . Urmeaza R. Fico.
Felicitari pentru castigarea cupei. Aveti si voi cu ce vă lăuda dupa atata rabdat de frig in casa asta iarnă.

avianyc spunea...

@ Paul Puiu 26 mai 2026 06.43
Mda , In privinta lui Blaga , in calitatea d-ta de fost militian-politist aveti dreptate. Mare noroc ca justitia romana l-a scos bazma curata după ce a facut anticamera sa dea declaratii in fata procurorilor Onea si Portocala privin cei 700 000 € confiscati din portbagajul fostului sef IPJ Bihor in loc Brasov in drum spre Bucuresti si alte sume din declaratia de avere nejustifcate L-ati mirosit căt se poate de bine pe fostul șef al vămii de frontieră Bihor si mare boss PDL-ist ,alaturi de cel cu broscoiul in gură ,alt sarlatan scapat de justitie.
Probabil cei 700.000 € gasiti de procurori in portbagajul fostului sef al IPJ Bihor (Popa) consatean cu Blaga erau pentru completare venituri la buget si apoi distribuire ca fonduri europene nerambursabile catre Primaria Oradea a lui Bolojan.
Dar ce să-i faci ,când unii atata pot !!! Păcat ! Blaga si fondurile europene , doua drepte paralele. Nu mai vreau sa zic ca si-a pus colegul de facultate Munteanu (sef pdl medias ) sef la Transgaz in timp ce era si patron la fosta Baza de transport si aprovizionare a SNGM Medias , pe care a pus mana prin privatizare cand aceasta s-a divizat din fosta Societate nationala de Gaz Metan Medias ,Baza de transport de unde isi inchiria pe langa utilajele necesare operatiunilorTransgazului inclusiv autoturismele de serviciu ale directorilor din Transgaz. Ba i-a mai dat pe sest firmei Baza de aprovizionare si Transport 1 milion de euro ca sa repare pe undeva 1 km de conducta corodata , bani cu care Munteanu si-a cumparat inca cateva utilaje necesare ”reparatiei ” pe firma . Sa traiasca tot asa Transgazul , nu cumva cineva precum Bolojan sa se apropie de afacerile lor.
Valabil comentariul si pentru @ Florin Stoica cat si pentru distinsul patron de blog.

avianyc spunea...

@ Paul PUIU 16 mai 2026 06.43
Când vii la Oradea mă ofer ghid gratuit să-ti arat toate statuile la locul lor. Ținand cont de faptul ca Oradea a fost rascolita in lung si lat cu ocazia reamenajarii orasului, pietelor ,parcurilor, schimbarea conductelor de apa si caldura ,introducerea gazului ,sper ca in orasul dumneata natal nu se lucrează olteneste , adica cu cu cupa buldozezelor la milimetru de soclul statuilor.
Și ca sa poti dormi linistit in privinta minciunilor de la A3 , iti arat doar doua din statuile semnificative reamplasate la locul lor dupa terminarea lucrarilor ,imagini care nu lae vezi nici in vis la A3.
Statuia lui Eminescu reamplasata pe locui ei de odinioara după reamenajarea parcului si a Pietei Unirii , vizavi de redactia revistei ”Familia ” care i-a publicat prima poezie si la scos din anonimat.

https://youtube.com/shorts/8lu6IEhB1uc?si=LEReR9CnBocKgxLV

Statuia lui M. Viteazul amplasata in cel mai vizibil loc din oras , Piata Mihai Viteazul, in fata catedralei ortodoxe si a Cetatii Oradea , la intersectia a patru mari bulevarde reconfigurate : Magheru dinpre Borș , Bulevardul dinspre Baile Felix -Deva , bulevardul dinpre Cluj Napoca , si bulevardul dinpre Arad care trece prin Piata Unirii unde este amplasata statuia regelui Ferdinand intregitorul , Piata Unirii aflata al doi pasi de Piata M. Vitezul. Piata M, Viteazul redenumita din denumirea de ”Noul Centru Civic” se alfla situata deasupra celor sapte pasaje subterane inlantuite care fluidizeaza circulatia in toate directiile in zonă.

https://youtube.com/shorts/uZ-OOnNpLwY?si=gztsmGRKzAQJwHMb

Asa ca mai usurel cu inghititul minciunilor antenistilor vanduti satanelor care-i sponsorizeaza.

Rezervistul spunea...

LEONARD 68.... Lasati l in pace pe Cornelius F.Ifrim...Este unul din cei mai vechi de pe acest blog Si raposatul Huhu d zeu sa l odiheasca printre cei drepti.... la apreciat pt cuvintele ticluite in versuri...Noua unora ne place cum le da in stihuri ...peste bot nemernicilor care si au batut joc de rezervisti de a lungul timpului Daca nu stiti .... fiind mai nou pe aici va spun ca omul a lucrat si in presa .A fost subofiter fiind nenorocit la sanatate ...de munca grea din armata...si are o pensie militara de mizerie...aproape de pensia CAP Poate ati auzit de unitatile de " Diribau" care au construit aceasta tara.. Daca nu cunoasteti termenul..intrebati pe rezevistii mai batrani ca dv .Daca nu va place sa cititi pe aici ...sunteti liber sa alegeti alte bloguri mai elevate...unde se injura la fiecare 2 cuvinte...ca sa nu va mai vina rau..Apropo...Lasati l sa i suduie pe decreteii politici ..copii lui Ceausescu...cum le place unora sa le spuna copiilor nedoriti..care au nenorocit pensionarii...gen...Bolojan( nascut 1969...Boc nascut 1967...etc) Parca si dv sunteti pe acolo...Daca da....va dau voie sa va dati cu stangul in dreptul...daca nu aveti ce face...

raul spunea...

https://hotnews.ro/exclusiv-viitorul-a-miliarde-de-metri-cubi-de-gaze-din-marea-neagra-depinde-de-noul-guvern-pentru-ca-actualul-este-interimar-ungaria-vrea-sa-cumpere-ea-gazul-2247007

Ce spui@avianyc nu-i cusuta cu ata alba de patriotul tau Bolojan si iubita ta Austrie???Ce mod ,,civilizat" de a rezolva problema ,de tradatori ,unii romani ,unii ,,imperiali"!Lehamite si sictir!

Anonim spunea...

Las ca "le rezolva" vexler!

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

Ducă-se pe apa sâmbetei, cu tot cu cei care le pupă moaștele si in străfundul triunghiului bermudelor elastici! Doamne, avem o Țară de trădători, sabotori și vânduți diavolului politic, de o să se aleagă praful si pulberea de ea! Cel mai grav e ca multi dintre ei au obtinut inalte grade, functii, stimulente si privilegii pe baza carnetului roșu PCR, azi scăpându-se in nădragi tulburel ca mari democrati si aparatori ai LGBT si ai Legii Vexler care ataca suveranitatea si independenta Ro, se dau acum mari crestini de paie, mari USR-isti, mari PNL-isti, cand in trecut poate ca au si batut soldati si i-au băgat la țambal pentru doctrinele comuniste, tradatorii, sabotorii, ipocritii, lașii si oportunistii cu burtile râgâind de bine, uitand de saracii si disperatii in foame si lipsuri, vazand in ei un material bun pentru eutanasiere! Dar, ca useristi, in ce Hristos mai cred ei, cand acest partid userist promoveaza violul, pedofilia si apucaturile bolnav sexuale? La Cimișoara, premarele Frantz Șpritz Șpitz a ordonat daramarea unei Sfinte Biserici din municipiu si demolarea tuturor simbolurilor si icoanelor crestine de pe peretii institutiei! Cu ăstia v-ati incardasit, tradatorilor de neam si Țară? Asta a mai ramas din Onoarea, Demnitatea de militar si Juramantul militar, FALS, cu mâna strânsă pe Drapelul de Luptă? ,,Și tu, Brutus?'' RUSINE SI DISPREȚ
facebook.com/photo/?fbid=825145430656460&set=a.117276934776650

Catana spunea...

Avianyc poate tu în poziția de concetatean cu Bolojan ai simțit binefacerile guvernării lui dar ai idee cati sunt nemulțumiți de guvernarea lui?
O fi făcut minuni în Oradea și județ dar România este varza.
Nu confunda tara cu un oraș și un județ .

avianyc spunea...

@ Catana
Daca vii in Oradea sau in Bihor o sa spui in mod sigur ca esti in alta Romanie.
Eu pot sa garantez ca daca Bolojan avea un mandat de 4 ani sa-si puna in aplicare ideile si reformele cu care a schimbat fata Bihorului si Oradea, Romania ar fi iesit din mocirla in care se scalda . Sigur am fi avut ordine in finante ,administratie si economie , autostrazi de-a lungul si de-a latul din frontiera in frontiera , spitale regionale si judetene dotate ,eficientizare prin digitalizare , atragere de investitii in toate regiunile tarii ,legi de salarizare si pensii care sa echilibreze sistemul .
Il cunosc bine pe Bolojan si garantez pentru bunele lui intentii pentru tara.
Nu s-a vrut, avem țigănia caracteristic balcano -fanariota care va urma.
Iar cine crede ca in 10 luni ,hacuit din toate partile putea sa faca minuni ,asta nu exista , cu toate ca este un luptator pentru principii benefice țării.
Iar pentru subdezvoltarea unor regiuni ale țării care mereu coloreaza harta in rosu deocamdată nu poate fi facut vinovat Bolojan. Sunt multi altii în față.
La Sibiu spre exemplu ,momentan se lucreaza pe cateva zeci de hectare la amenajarea halelor pentru deschiderea unei filiale de productie a SIEMENS Germania. Parca vad că iar roiesc spre angajare juma din valcenii patronului de blog si foarte multi din zona Galati.
Gata ,s-a terminat summitul B 09 MUC , de luni incepe ” UNTOLD ”-ul regateano -oltenessc !

.

Calinmihaib12 spunea...

Cornelius Flavius Ifrim:
💥CITAT
"LEONARD68
Când il citesc pe ifrim (știu cum se scrie.... dar nu vreau...) MI SE FACE SILĂ.... ‼️de șobolanii roșii, de pesediștii din PNL, de șarlatano-dilii și șoșocari, de milogi, de hoaște bătrâne care ne au ars (r.weber...), de ciolaci bronzați și ciuci prostani...‼️
vineri, 15 mai 2026 la 10:43:20 EEST
Încheiat CITATUL,
💥 COMENTARIU:
🔸C. Flavius:
Recitește cu atenție "ce.. și..cum" .. scrie : "@Leonard68" comentariul său, în care, eu CONSTAT că el nu "te".. "înjură"= "ii este silă"= cu referire la persoana ta = .."@CFI".., ci..= lui "@Leonard 68" ..= "ii este silă" de..= categoriile de cetățeni "români" enumerați în textul din citat = dintre semnele roșii... pe care și tu (= în consens..! cu Leonard68).."ii.. blagoslovești" = din când în când...🧠👻‼️
Așa că nu fi prea "agresiv".., ci fi "un pic" mai.."înțelegător."..!;
☮️E adevărat însă că "@Leonard68" = "s-a exprimat" = în pasajul dintre PARANTEZE(!) = un pic cam "confuz' în comentariul cu "pricina..".., dar tu, creator de.."conținut comunicativ"..= "înțelegi bine: "definițiile", "sensurile" și.."proprietățile" CUVINTELOR = din Limba Română..!

Apostol Mircea spunea...

Este o opinie personală, dar politicienii: de la consilierul local, dintr-un cătun, ales pe lista de partid și până la cei care populează Palatele:Victoria, Cotroceni și Parlamentului, sunt virușii care au parazitat și parazitează România, secătuindu-i resursele, ei sunt cei care au aruncat în derizoriu: identitate și demnitatea națională, economia, educația, sănătatea.Ei sunt cei care au metastaziat România, ei sunt blestemul, blestemul țării și al viitorului acestui popor.Trădarea interesului național și lăcomia le sunt scopul , indiferent de ideologie.

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

@REZERVIST, Sănătate intr-o viată foarte lungă, finalizată intr-o totală Onoare si Demnitate de Militar Patriot, care nu si-a vandut sufletul diavolului ca sa-si incalce Juramantul militar si sa nu-si trădeze Patria, Romania Mare si Eternă! Doamne, ajută!

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

Cu scuze ca mi s-a auto trimis postarea, dar am zis tot ce aveam de spus si ma sufoca daca nu spuneam!

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

Oradea- pe care l-am vazut si m-a umplut de depresie si tristete, din cauza uraciunii proverbiale, de parca as fi vizitat un cimitir intunecat si sinistru, fiind un oraș șters si tern, bătrânciog, mohorât, boșorogit, bătut de vântoasele stepei ungare si care e full plin oameni venetici la origini din toate mahalalele, maghernitele si demolarile guberniei sovietizate, niste lăudosi, ingamfati ca niste curcani pe colivă si fuduli până deschid mestecătorile si scapă ciorelele si gogonelele cu analfabetele, si de acum incolo, datorită lui Sărăcie Șobolan, va fi ocolit de români si blamat ca a dat cel mai tănău, analfabet, tortionar si prost făcut grămadă prepuțman din istorie! Hai. mai moale cu laudele, asta s-o faca cei care mai au chef vreodata sa-si piarda timpul pe acolo, miram-as!
Dar, Onești- un oras legenda a gimnasticii mondiale, total nou si modern-monden, cu cele mai multe campioane mondiale si olimpice la gimnastica inca din anii '60 chiar, unde chipul Nadiei Comanici este pictat pe peretii blocurilor in mărimi gigantice, unde sunt sali de gimnastica, sport, stadioane extraordinar de frumoase, fiind fosti divizionari A la handbal multi ani in trecut, care am dat nume mari, precum Berbecaru si Tanase, fosti colegi cu mine, un Onesti care a umplut Romania cu nume artistice mari, precum Loredana Groza, Cristina Spătar, Carmen Radulescu, Alexandra Ungureanu si incă un regiment de alte nume celebre, dar si in muzica populara, sau Presedintele Federatiei Romane de Fotbal actual, politicieni, precum Valerian Vreme, Dumitrascu, care e permanent in emisiunile lui Ciutacu, si multi altii din arta si cultura cu care ne fălosim cu mandrie si fara rusine de a sta ascunsi sub paturi si sub mese ca am dat un monstru inuman ca premier cu valoare de zero barat pe scara nazi! Am fost cei mai buni si vom fi mai mult decat atat, in Iunie fiind zilele Nadia Comanici, care in anii '80 ne-a adus in Onesti pe regina Belgiei si alte sute de alte mari personalitati ale lumii, noi avand o Catedrala gigant, una dintre cele mai mari din Romania, aici fiind Stejarul din Borzesti cu biserica facuta cu altarul pe locul acestuia, ca si Mănăstirea Bogdana, faimoasă printre ecumeni si credinciosii tarii! Ma opresc aici sa nu provoc panică, apoplexie, disperare si un dezastru printre lăudătorii Oradiei-campus!

coco spunea...

Pentru @ Catana....... Te contrazic. Cunosc mai bine Oradea decat tine. Borfasul de Bolojan, cu grupul infractional pe care si l-a format in timp, nu au facut altceva decat sa se imbogateasca pe seama locuitorilor din Oradea. Acest nemernic, cu chip de vultur Plesuv, a marit impozitele, pe locuinte, a perceput bani pentru renovarea fatadelor de cladiri (cate 10.000 euro de familie), renovarea care a fost facuta doar spre strada, spatele cladirilor stand sa cada, a imbogatit borfasi de la diferite firme de la care avea lunar un procent pe care il baga in buzunar, a desfiintat Ansamblul de muzica populara, a pus bir pe veniturile angajatilor din primarie dar si la Consilul local, a demolat statuile domnitorilor romani si a populat centrul Oradei cu despoti maghiari. Nemernicul nu are merite, meritele le au cei de la centru (Bucuresti) care au pompat bani europeni in detrimentul altor orase din tara. In scurt timp, acest nemernic o sa paraseasca Palatul Victoria si tot in scurt timp o sa vedem cate dosare penale or sa fie deschise impotriva lui. Mai pot da multe exemple, insa ma opresc aici. Oare prin venele tale nu curge sange de USR-ist?

avianyc spunea...

Încă un aurist care cunoaste Oradea de la stirile A3 ,duetul Gadea_Sava.

avianyc spunea...

Cornele , Cornele , mai schimbă si tu GPS-ul pe ”basculă ”că sigur te-a dus pe alte meleaguri ,nicidecum prin Oradea.
Să ne laude străinii si tu să arunci cu bolo_vani în geamuri . Păi ,unde-i patriotul din tine ?

https://youtu.be/SSkk2LECt3s?si=4DFpQW88dx6V3YC1

Sănătate multă să fie, că restul nu-i decât amăgire trecătoare intr-o lume mizerabilă.
Și apropo , vezi că l-ai uitat pe Nazare din pomelnic.

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

@Coco, gata, te am la inimă, patriotule, că ai spus adevărul despre Oradea, care este de fapt o șandrama doar poleită pe dinafara si putredă in interior, spoliata si saracita la sange de catre Căpcăun Șobolan si mafiile si gorilele lui haidamace! Un gunoi userist, in realitate un agent secret in slujba unei puteri straine, deci si un tradator ordinar si sabotor cu rât imbelciugat, sustinut de alte gunoaie si scursuri care se pretind ca sunt romani, in fapt niste tradatori si sabotori cu ștaif, si am gasit astfel de caracterizari urate pe fb, unde romanii patrioti spuneau ca in Oradea se moare de foame in randul saracilor si batranilor, pentru ca nazistul 1 leu nu suporta sa le dea sa-i sustina in viata, el fiind vataful care acorda atentie doar celor mai bogati localnici de unde se alimenteaza cu saci de bani in conturile personale, avand o sumedenie de firme proprii si venituri uriase, unde se practica en gross evaziunea fiscala si alte ilegalitati, majoritatea firmelor fiind trecute pe numele amantei, imoralul tuciuriu si din viță mongoloidă! Toti romanii au acum curajul sa zica ca Șobolanul ceangălău si iredentist are un plan metodic de distrugere fortata a Romaniei, pentru a scinda Ardealul si Banatul sub pretextul ca regiunile acestea sunt bogate si prospere sustin restul tarii si Capitala, financiar si material, si ca desprinderea de patria mama ar ridica nivelul de trai al lor! Avianyc nu este prost si stie asta, că nu este el strain de sabotajele si abuzurile de acolo, caci cardasia mereu e manoasă intr-o fratie de abuzuri locale, si de aceea il sustine pe Șobolan, cu credinta ca daca se produce raptul va deveni peste noapte milionar in brânzică de la păsărică, ceapă din bronz auriu, barabule suflecate, usturoi cu ochelari si castraveti cu cagule moțate! Bestia unisprancenată si plină de venin de viperă scuipătoare trebuie sa cadă, direct in puscariile Patriei! Amin si Aleluia.

F16 spunea...

Un Dement ce debiteaza elucubratii imbecile infecteaza blogul cu binecuvantarea adminului.Nu aveti senzatie de voma?

Anonim spunea...

@avia & co
Mie imi place de avianyc.Tipic uzerizd cu comportament de om matolit rau,rau de tot(nu e aluzie la alcool, la avianyc, ci la comportament) Indiferent cat de multi ii spun ca e "matol" si trebuie sa mearga la culcare indiferent cat de mult si sub ce forma i-o spun el e ca "gaia-matzu"....nu,nu,nu si iarasi,nu!!
Un fel de Tzoiu-Buzoianu insumate, combinate cu incapatanarea si convingerea lui Bolojaf,ca numai el are dreptate.Eu ca simpatizant "penelist"inca din anii 1990 recunosc cu o "veselie mohorata" ca dupa succesiunea,Alina Gorghiu,Raluca Turcan, Orban,Catzu,grosteiu' MaCiuca si acum Bolojale ....care-i si intrece🤕🤕 pentru ca e un presedinte al USR cu functia "delegata" si platita la PNL 🤣🤣👿
ce se mai poate spune ....din victorie in victorie pana la infrangerea totala.Sa vezi ce ma distrez cand in '28 o sa aiba procente mai mici decat alea ude mereu=>acces in parlament doar ca liftieri,ospatari portari, femei de serviciu,samd....
PS Bolovanu' se descurca cu brio o sa ii dea la cap lu' fritz(alta "simpatie"de-a mea "romanul" ala de la BND) daca nu cumva ii da justitia "la cap" pe 5 iunie si-i batatoreste calea Bolovanului
O sa se bata peneleu' si usereu'(aia cu sugrumatu' Ro.) pe posturile de liftieri si ospatari.....concurenta mare bre !!!
Si uite de ce imi place cum scrie avianyc despre Mesia chel
"Oradea sau Bihor înseamnă Bolojan ,înseamnă fonduri europene....." bleaaaa...
aici apar oaresce "fonctii"?
''Il cunosc bine pe Bolojan si garantez pentru bunele lui intentii pentru tara.'....ne-am deat dreak' 🤣
"Bolojan a ridicat din cenușă un oraș si un județ....." .....mai ceva ca dresda,hamburg sau hiroshima dupa WWII
.................................................................................................................
Acum
1- urmeaza in buna traditie uzerizda sa fiu facut........legionar,fascist,putinist,extremist ...samd
2-ridicarea unei binemeritate statui a lui Bolojan(musai in centrul "Oradiei"poate in locul lui Mihai Viteazul.Poate refolosesc soclul,poate si calul....ce daca inca traieste,nu-i pb..da io zic sa-l impaieze direct, ca e mai ieftin si Bolo va fi de acord ca se fac mari economii,la buuugeeet!!
Salve Avia!!

John spunea...

Rezerviștii,la instrucție,din Alba:
https://youtu.be/sc04kLrRi7k?is=KyFa2QuvQHuIIit-

Viorel spunea...

Citiți conținutul linkului și o să constatați că ori vă vine să vă dați cu capul de toți pereții (ceea ce nu ar fi indicat), ori să se ducă dracului întreaga democrație pro-occidentală, pro-NATO, pro-UE sau pro M.U.E., pe care unii dintre dumneavoastră ați dorit-o și ați votat-o.
Să nu mai aud nici de Ciucă, Ciolacu sau Bolojan. Unde este criza, domnule Bolojan? După cum se vede mizeria politico-juridică și nesimțirea nu au limite.
Unde sunt indexările mele? Băga-mi-aș piciorul în ea de viață!
România este într-o criză profundă, iar doamna de mai jos majorează cu 50% salariile managerilor economici de la curțile de apel, parchetele județene și Parchetul ÎCCJ.
Majorarea salarială operează începând cu data de 12 aprilie 2026. Managerii economici ajung astfel la salarii de bază de peste 25.000 de lei pe lună.
https://www.g4media.ro/documente-noi-cresteri-salariale-la-parchete-procurorul-general-cristina-chiriac-a-majorat-cu-50-salariile-managerilor-economici-de-la-parchetele-curtilor-de-apel-parchetele-judetene-si-parchetul.html?utm_source=Mediafax&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Claudiu Marin spunea...

@Avianyk
Punctajul politic bolojenist poate fi citit in presa tefelistă. Nu ne mai plictisi cu acele pasaje propagandistice.

avianyc spunea...

@ CM
Nu am scris pentru dumneata ci pentru Akord???
Dacă publici balacarelile onesteanului ,cred ca încape si al meu chia dacă nu i pe placul domniei voastre. Altfel ,la revedere.
Știu ca abia aștepți.

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

Pleacă un golan si globalist taliban si vine taman o amărâtă gălbăjâtă, parcă de icter doborâtă, si numită de gașca sorosită si globalistă, europenistă? Pleacă dracul si vine tat-sul?!

facebook.com/photo/?fbid=1480131213598625&set=a.101279308150496

Calinmihaib12 spunea...

Claudiu:
..nu zi..."HOP" = până "nația" română nu sare peste "gardul" cu..."pricina".. ‼️😜

Calinmihaib12 spunea...

Cornelius F. Ifrim:
..poate ai aflat și spui public = ce BISERICĂ din Timișoara e "vizată" de primarul FRITZ a fi demolată..❓

Calinmihaib12 spunea...

Viorel:
Întreabă autoritățile române
"(i-)responsabileile"..= ce păzesc = în cazul pomenit de tine:
Te CITEZ:
"România este într-o criză profundă, iar doamna de mai jos majorează cu 50% salariile managerilor economici de la curțile de apel, parchetele județene și Parchetul ÎCCJ.
Majorarea salarială operează începând cu data de 12 aprilie 2026. Managerii economici ajung astfel la salarii de bază de peste 25.000 de lei pe lună."
Încheiat CITATUL,
Adică: Te întreb..și întreb.."ȚARA": ["re(s)publica]: "sistemul juridic" român "lucrează" ...în sistem "PRIVAT"..,AUTODETERMINAT și AUTOFINANȚAT..la "salarii"/SOLDE..
??..🧠🐓🥳😜‼️

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

@Akord, că bine dzici, si tu si calul tău! Cărând tractoristul pirande, puradei si ciocardei in remorcă pentru cules păpușoiul, politistul pe motocicletă îi ia Permisul, insă sarind repede o pirandă cu ciocu' pe el: ,,Urâtule, nașparliosule si șapcaliosule, dă-i SMT-ul inapoi omului, că urât mai esti si tu si calul tău!''

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

Când ai șurubărit la patru ace tractoare Mig-uri cu elice si cât un purice pe arii chirilice, sovietice, visandu-te intr-un costum Versace la manșa unui @F-16, e normal ca om de rand sa cobori si cu picioarele pe pamant, si vazand realitatea aidoma cum este ea să te apuce subit voma, dar nu impune-o si altora, cărora nu le plac a zbura aiurea si de-a-îmboulea intr-un deltaplan către haiticul de șantan a lui Șarlatan Șobolan, pe care romanistanii nu mai dau nici un ban!

Calinmihaib12 spunea...

Viorel:
🔥 PS:
Cât priveste "suma" aia de "25.000" lei a.."salariilor de bază" din sistemul juridic, îți reamintesc ca în CARIERA mea de "medic militar" = din "start și până în finalul.."prematur"( la 53 ani..!) = am avut SOLDE egale cu PL= punctaje lunare = de la: ~"1,35..↗️~"2,30".., adică.."1" fiind SLMB/Ec. = de la numitorul fracției..!
ba chiar și PENSIA BRUTĂ era = SUPRA-UNITARĂ..până prin 2017.., după care:..↘️ a scăzut vertiginos la SUB-UNITAR..=~ 0,68. ‼️🥶;
Acum în mai 2026: "SLMB" = 9.272 lei/ =în februarie 2026..!

Mr. St. spunea...

D-le "avyanic", spusele dvs. în legătură cu dl Bolojan se constituie în foarte solide argumente pentru a-l păstra pe acesta la Oradea/Bihor și să-l luați de pe capul nostru, al "miticilor", care nu vrem ori nu suntem în stare să-l apreciem la adevărată sa (mare) valoare...

Andrei spunea...

@Claudiu Marin

Tu nu faci aici analiză juridică, ci propagandă politică mascată în „limbaj tehnic”. Pleci direct de la verdict („diletantism”, „sfidare”, „copilăresc”) și abia după aceea selectezi argumentele care îți confirmă concluzia. Asta nu înseamnă analiză obiectivă.

ATENȚIE! Faptul că Avocatul Poporului a sesizat CCR nu înseamnă automat că OUG-ul este neconstituțional. Într-un stat de drept, CCR decide asta, nu tu, nu Grindeanu, nu Avocatul Poporului căruia i s-a terminat mandatul de câțiva ani și nici preferințele tale politice. Tocmai existența sesizării arată că discutăm despre o interpretare constituțională disputată, nu despre un adevăr absolut și evident.

În plus, prezinți constant opinii și interpretări pesediste ca și cum ar fi fapte deja stabilite juridic. Folosești formulări categorice („nu mai putea”, „sfidare”, „diletantism”) fără să existe încă o decizie definitivă a CCR.

Asta este manipulare prin limbaj emoțional și autoritate mimată. De ce recurgi la așa ceva, cu bună știință?

Mai grav este că te adresezi unui public format din multe cadre militare în rezervă, oameni obișnuiți să trateze cu seriozitate noțiuni precum legalitate, responsabilitate și interes de stat. Tocmai de aceea ai o responsabilitate mai mare să separi clar faptele de opiniile personale și interpretările politice.

În loc să explici obiectiv că există o controversă constituțională care urmează să fie tranșată de CCR, alegi să prezinți situația ca pe un abuz evident și incontestabil. Asta nu mai este informare. Este încercarea de a induce indignare și neîncredere prin exagerări și concluzii trase înaintea verdictului instituțional.

Claudiu Marin spunea...

@Andrei
Printr-o interpretare per a contrario, opiniile care-ți intrețin fala, fie ele liberale, useriste, #reziste sau tefeliste, sunt contrare celor exprimate de mine, dar nu vrei să le afirmi.
Nu crezi că ar fi de mai bun simț să-ți exprimi opiniile d-tale, in mod afirmativ, fără să negi ce scriu eu? Ai o atitudine de hater și nimic mai mult!

Andrei spunea...

@ Claudiu Marin

Nu ai răspuns deloc la fondul criticii mele, ci ai mutat discuția spre etichete politice („userist”, „rezist”, „tefelist”, „hater”). Exact asta fac autorii partizani când nu pot combate argumentele: încearcă să discrediteze persoana în loc să răspundă la subiect.

Eu nu ți-am cerut să fii „liberal”, „pesedist” sau „userist”. Ți-am cerut doar să separi clar faptele, interpretările juridice, de opiniile politice. În articolele tale, interpretările personale sunt prezentate constant ca adevăruri definitive înainte de pronunțarea CCR. Asta am criticat și la asta nu ai răspuns.

Nu este „hate” să observi că folosești frecvent limbaj emoțional, concluzii categorice, ironii și etichetări, plus selecția unilaterală a informațiilor. Asta ține de stilul propagandistic al textului, nu de orientarea politică, care relevă în cazul tău, o străvezie aplecare spre PSD și AUR.

Faptul că orice critic este imediat încadrat de tine în tabere precum „rezist”, „tefelist” sau „userist” arată exact filtrul politic prin care privești discuția. Practic, în loc să accepți posibilitatea unei critici raționale și argumentate, presupui automat că orice opinie diferită trebuie să vină dintr-o tabără adversă.

Eu nu am negat dreptul tău la opinie. Ar fi absurd, fiind blogul tău, nu al meu. Am criticat doar faptul că opiniile tale sunt prezentate ca certitudini juridice și adevăruri obiective înainte ca instituțiile competente să se pronunțe. Asta este diferența pe care ar trebui să o înțelegi, dincolo de victimizarea puerilă.

Poate ar ajuta și puțină salubrizare a limbajului folosit în unele comentarii, dar și articole. Termeni precum „rezist”, „tefelist”, „userist”, „bolovan”, „mucușor”, etc., folosiți ca etichete disprețuitoare pentru a decredibiliza automat orice opinie diferită sau orice „dușman de clasă”, au ajuns exact genul de clișee toxice promovate ani întregi de televiziuni profund compromise jurnalistic.

Cândva acest blog era un spațiu care se adresa rezerviștilor, dar și unor oameni preocupați de bunul simț, de instituții, legalitate și interesul public, încurajând argumentele și rigoarea, nu reflexele de propagandă și catalogare ideologică. Mi-e dor de acel blog, chiar dacă poartă azi același nume, „HUHUREZ”.