Un produs Blogger.

vineri, iunie 26, 2026

Eroare inadmisibilă a CCR in interpretarea textului Plx 540/2024

18 comments

  


In articolul 
de ieri din Newsweek, AICI,  in care se analizează răspunsul primit de Sindicatul  "Diamantul"  de la Camera Deputaților privind  blocarea reexaminării Plx 540/2024, am găsit următorul citat uluitor din Decizia CCR nr. 126/2025. 

"Curtea reține cu privire la impactul bugetar estimat că propunerea legislativă a fost adoptată de cele două Camere într-o redactare diferită față de forma inițiatorului care a fost avută în vedere la elaborarea punctului de vedere al Guvernului, în sensul că actualizarea nu mai privește toate pensiile militare, ci numai pe cele aflate în plată la data intrării în vigoare a legii analizate." se arată în motivarea CCR citată de Newsweek.

Intr-adevăr, eroarea comisă de CCR se găsește in paragraful 48 din decizie, ascunsă printre considerentele care respingeau obiecțiunile extrinseci invocate de Avocatul Poporului.

Nici nu-ți vine să crezi că instanța de contencios constituțional a putut să ințeleagă că in textul art. I din Plx 540/2024 actualizarea permanentă a pensiilor militare s-ar raporta la data intrării in vigoare a noii legi de completare și nu la data când vor avea loc majorările soldelor de grad sau de funcție ale activilor.

La data majorării soldelor celor in activitate se actualizează numai pensiile militare aflate in plată și numai acestea impactează bugetul. Alte pensii militare in plată nu există.

Având in vedere că timp de 8 ani nu au mai avut loc actualizări, nu era normal ca impactul bugetar să se refere numai la pensiile militare in plată, nu și la pensiile militare viitoare, care se actualizează conform procerdurilor din articolele 28 și 60 la momentul deschiderii dreptului de pensie? La viitoarele majorări de solde ale activilor, pensiile militare nedeschise la data intrării in vigoare a Plx 540/2024 vor fi și ele pensii in plată.

Este regretabil că judecătorii CCR, deși au dezbătut mii de dosare privind pensiile militare, incă nu fac deosebirea dintre actualizarea pensiilor la data stabilirii dreptului de pensie, potrivit articolelor 28 și 60, și actualizarea permanentă a pensiilor militare in plată, ori de câte ori se majorează soldele personalului in activitate, reglementare care lipsește din Legea 223/2015 după data intrării in vigoare a OUG nr. 59/2017

De la această eroare din paragraful 48 a mai fost doar un pas ca să se inventeze din oficiu, discriminarea intrinsecă din paragraful nr. 63 și din dispozitivul Deciziei nr. 126/2025, obiecțiune neinvocată de Avocatul Poporului, dar extinsă de la art.58 ^ 3 pentru viitorii pensionari militari.


Putem spune că  admiterea neconstituționalității art. 58 ^ 1 nu-i protejează pe viitorii pensionari militari, ci i-a lăsat și pe ei  fără actualizarea de la viitoarele majorări ale soldelor celor in activitate.

Abia articolul II  din Plx 540/2024 reglementază actualizarea  numai a pensiilor militare in plată la data intrării in vigoare a noii legi de completare a legii pensiilor militare. 

Fără art. II se putea interpreta că pensiile militare in plată se actualizează numai la viitoarele majorări de solde ale activilor, nu și pentru majorările care au avut loc, după anul 2017... până la data intrării in vigoare a  Plx 540/2024.

Putem concluziona că nici sintagma " in plată" din artr. 58 ^ 1 nu trebuia să-i  conducă pe CCR-iști la constatarea neconstituționalității acelui articol și nici a intregii legi in ansamblul său.

Reexaminarea legii potrivit art. 147 alin.(2)  ar fi cea mai fericită ocazie de a repara atât erorile Parlamentului in redactarea legii dar și eroarea impardonabilă comisă de CCR de a raporta actualizarea permanentă la  data intrării in vigoare a legii care o reinstituie și nu la datele la care au loc majorările de solde pentru personalul in  activitate.

Aici trebuie să intervină măiestria avocatului Cuculis, pentru a găsi o cale procedurală care să oblige CCR să-si reconsidere Decizia nr. 126/2025.











18 comentarii:

Dodo spunea...

Nimic nu ii va determina pe ccr-isti să fie corecți,oricâți avocați, juriști și ce vreți voi,vor incerca legal,decât dacă" îi vom strânge cu ușa".Eventual printr- un gest, nu tocmai onorabil...gen,predarea livretelor,ordinului de mobilizare și/ sau altele.Credeti- mă, nu exista alta posibilitate. Timpul ne- a demonstrat asta. Ei știu că noi nu vom recurge la așa ceva, de aceea acționează în așa fel. Mai ales că au garanția susținerii de la politicieni și de la Bruxelles. Ne zbatem ca peștii pe uscat. Și încă ceva: Tot palavragim pe bloguri, zi de zi...și se întâmplă ceva? La fel cum joaca ei...adică " tare",trebuie și noi să fim consecvenți și hotărâți. Ziceam cândva,că singura soluție ar fi să ieșim , mulți în stradă. Care multi? Cine? Care lideri?Zona aia de confort,e greu a fi părăsită. La mila Domnului suntem. Că asta a mai rămas. Nici nu știu,de ce mai postăm. Poate că din postările noastre, se inspiră dumnealor. Văzând cât de neputincioși și lipsiți de unitate,suntem...Ei sigur sunt mai mulți decât noi. Știm cine sunt...tot " sistemul". Nu avem nici o șansă, fără ,repet un gest nu prea " milităresc". Dacă greșesc, să îmi zică oricine, nu mă supăr. Dimpotrivă. M- as bucura daca ar veni și cu o soluție mai bună și mai realizabilă.

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

Din greseală in greseală, până in ziua fatală, cand sa ne urnim de-a dura si duca după mămuca si după tătuca, acolo unde dreptățile, in lumea celor care tac, se fac cu o cruce si un epitaf la cap!

raul spunea...

Si vrem ca generali si sefi ca astia sa ne apere noua drepturile!
https://www.stiripesurse.ro/reteaua-din-jurul-sefului-smap-generalul-gheorghita-vlad-anchetat-de-dna-alte-cazuri-de-angajari-suspecte-in-mapn-presa_3897714

Mosmartin16@gmail.com spunea...

Din păcate, atunci când un text de lege nu este explicit și dă posibilitatea unor interpretări- chiar forțate - se poate ajunge la un deznodământ nefericit. Tot din păcate, fiind vorba de CCR și ținând cont de actualul context socio-economic și politic, șansele de materializare a problematicii în cauză sunt extrem de mici.

Claudiu Marin spunea...

@Mos martin
Textul este destul de clar.
Articolul I se referă la actullizarea pensiilor in plată la datele majorarilor soldelor activilor.
Art. II se referă la actualizarea pensiilor militare in plată la dată intrării in vigoare a noii legi de reinstituire a actualizării.
Cine confunda datele majorării soldelor activilor cu data intrării in vigoare a legii ar face binr să mai ia lecții de limba română.

Mosmartin16@gmail.com spunea...

Da Claudiu, pentru tine și pentru mine textul e clar. Doar că, repet, prin interpretare forțată, unii spun că... "azi e joi" ! E clar că acolo e rea voință !

Calinmihaib12 spunea...

.. da, dar dacă articolele alea "I și II" ..spun clar ce și când se actualizează "pensiile în plată", dar vine CCR și..TULBURĂ..apele izvoarelor cristaline.. (👻👹) , cu invocarea unor "condiționalități" care nu sunt prevăzute în LEGE (!!!).., atunci.. "rețeta"= "căprească mâncătoare de varză.." = pt. "tratamentul" situației "imposibile" într-o țară normală= (aceea a = NEPLĂȚII "pensiilor brute legal.. cuvenite" din motive de.."LIPSA FONDURILOR NECESARE" ❓❓) ="ar fi"..prin menționarea EXPRESĂ în lege că pensiile prevăzute..NU VOR FI PLĂTITE.. 👻‼️= o variantă de "tratament".., sau varianta CORECTĂ: radicală "ar fi" =..aceea lege să NU "MAI FIE SCRISĂ" .= dacă.."țara nu are fondurile necesare".., cu toate consecințele.. implicite..! ; cu alte cuvinte..= NU mai e permisă emiterea de legi cu implicații financiare = în situația că NU EXISTĂ BANII NECESARI ..aplicării legilor respective..
🔸Sigur rezolvările de mai sus.., sunt doar IPOTETICE..‼️

VALYCA2010 spunea...

Doamne câte chestiuni și probleme care par de a nu fi reparabile....

Apostol Mircea spunea...

Soluția pentru disperare și indignare: așa cum ceilalți beneficiari de pensii speciale din afara SNAOPSN, pot opta, prin efectul Legii, de calculul contributiv al pensiei in plata, la împlinirea vârstei standard de pensionare, ar trebui și noi cadrele militare,in rezerva si retragere, sa avem aceastea oportunitate, prin modificarea Legii nr.223/2015.Se pot invoca prevederile art.16, alin.(1-2) din Constituția României și Capitolul II, Componenta 8, ,,Reforma sistemului fiscal și al sistemului de pensii,, din PNRR.Aici CCR ne poate fi aliat.Efortul bugetar se va indrepta doar pentru a crește periodic soldele activilor, iar aplicarea în continuare, a prev.Legii nr.223/2015 cu formula atipica de calcul ,si discriminatorie: 6 luni la alegere din ultimii 5 ani, unde se ingramadesc sporurile si indemnizatiile și alte beneficii, va menține și va adânci inechitatea și imbuibarea celor aflați la butoanele deciziei în SNAOPSN.Acum avem doar un dialog al surzilor coroborat cu ieșirea inevitabila din sistemul demografic....

Calinmihaib12 spunea...

Apostol Mircea:
(vineri, 26.06.2026/15:17:41)
.. "comparația" și "rezolvarea problemei"..asociată situației prezente..pe care le "propui"..="par" a fi.."inadmisibile" dintr-un motiv relativ simplu: "NOI" = MILITARII din "armată" și "poliție" (cei de la literele: "a-b" din art. 1 al L. 119 /2010..!) suntem în "viziunea" =decidenților 👺👹politici:.."MULȚI"..și.."proști" .., dar nu atât de.."mulți"..= cât să "contăm".. ELECTORAL, dar "contăm" 💰= numai dpv = financiar contabil 👻😜😜‼️

GG spunea...

Dacă cele 2 art.sunt destul de clare,și chiar sunt f.clare,de ce mai exista discuții în sensul ca încă se discuta interpretări sau se interpretează aceste art intentionat,cum le place celor care nu doresc sa se actualizeze pensiile? Măi fraților ăștia,guv sau cei de prin ministere,intentionat fac ast! NU SE DORESTE,ca să se termine odată cu inechitatile .

Calinmihaib12 spunea...

PS:
O exemplificare a situației.."nebune"asemănătoare= IDENTICĂ = oarecum.. "problematicii" din acest TOPIC.. e "cazul" recent al = "impozitării și supra-impozitării" acelorași pensii militare/polițiste = de la L. 119/2010, art. 1, lit.: "a-b"..!) în baza: "art. 100 + 101..."= din Codul Fiscal, articole clar, limpede formulate ..dar "aplicate"= PERFID 👹 = GREȘIT..= prin FURT EFECTIV = din cuantumul legal cuvenit al pensiilor militare (cel puțin..cele din MApN..!), iar.."rezolvarea" = situației create de către un.."STAT..NEBUN".. = al ROMÂNIEI = a rămas..=.."în coadă de pește" =după ce CCR..(duplicitar.!) a decis "ceva": = restituirea DIN OFICIU a "fructului" FURTULUI..= fapt încălcat în picioare de același STAT NEBUN..român (!).., dar.."și "= "A ANULAT" și formularea corectă a acelor articole din Codul Fiscal, cu scopul PERFID = al "acoperirii" (/atenuării).. FAPTEI FRAUDULOASE a STATULUI ..român.. 👺👹😜‼️

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

N-as vrea să fiu in chelea lui Miluță Șpăguță, sinistru peste băltoaca brotăcară, carele avand mâncărici la lingurici de la limbrici postează pe retelele de socializare si prostire pozne din cronici cu comici vestiti ai ecranului, in care madamme Coiu e varf de lance uzerist, apoi căcălăuri de laude de sine si osanale inchinate milog stahanovistului Cap de Pork, la care si ai nostrii bravi ramoliti imbosorogiti, cu pensiile ramolite, mi-l iau in scule la bascule si la perepules hackanaua de-i sar capacele de la conserve, si unde si eu mă alaturez buruienos că nici sapa nu le poate tăia, ultima lui trăznaie postată mimând, ca un hulpoi hiclean, grija, grijania si dragostea lui sufocantă pentru soldele degerate si degenerate ale activilor, carele cicătelea nu au fost vitaminizate si indopate cu tain si drojdie de umflare in intestine, ca pe claponii de Crăciun, dar nici de-al dracului nu ar emana măcar o mică fomfăială de slubă de inmormantare si pentru pensiile brotăcare, șulfa! În realitate, golănașului ăsta, cu o vechime dramatică in capturi de șpăgi la greu pe unde s-a perindat ca baron, zdrăngănindu-l bine presarii si sticlele tv in debutul pe fonctia-i nepotrivită de țivil oportunist si mafiot si, uite asa ocupă si acum un fotoliu prea mare pentru târtanul lui de ștab demis cu tot cu aurolacii guvernarii șobolăniste, in care in aproape 1 an de incheiat numai contracte păguboase pentru Romanistan nu a miscat măcar un degetoi pentru amaratele de penzii brocăcare, de i-ar muri piticul cu capul pe blănos si cu nasul in jos!

Catana spunea...

Observ ca va place sa comentați.Comentati cu zero rezultate pozitive.
Dacă vedeți ca nu sunteți luați în seama dece nu va înscrieți in partide și acolo sa va susțineți principiile și ideile?
Politica va miroase urat dar nu vreți sa pricepeți ca e singura modalitate sa faceți presiuni asupra partidelor.
Așteptați la generali si colonei mult și bine.Generali și colonei nu prea găsiți în PSD-PNL-USR-UDMR.
Cei ce sunt în AUR sunt cu posibilități limitate.


ifrim spunea...

Da' cine ne oprește să ne înscriem toți din SNApOSN într-un singur partid?Suntem divizați în multiple asociații,pe arme,categorii de forțe,CAR-uri dar într-un partid am fi uniți !

Paolino68 spunea...

Ce tot nu înțelegeți, cei de la CCR au primit ordin de la clasa politică că să caute nod în papura și să blocheze proiectul privind actualizarea din legea pensiilor militare și atât!!
Ordinul a fost executat întocmai și la timp de cei de la CCR care au croit și ei niste motivări de respingere puerile care nu mai contează pentru nimeni!!!!
Ideea și esența acestei acțiuni a CCR a fost că proiectul sa fie returnat pentru a fi aruncat într-un sertar până la uitare!!
Un nou capitol privind actualizarea pensiilor militare va intra în dezbatere în 2028 înainte de alegeri conform tradiției și care cu siguranță va avea aceiași soarta la fel că și celelalte proiecte care au mai fost inițiate!!!
Am spus și repet, actualizarea pensiilor militare nu reprezintă o prioritate pentru clasa politică un prezent și nici în viitorul apropiat sau îndepărtat!!!
Fara voința politică nu se va realiza nuci un proiect prin care sa se actualizeze pensiile!!
Nu vedeți că clasa politică a insinuat și manipulat poporul că polițiști și militarii nu ar fi contribuit când ar fi fost activi pentru pensii și de aceea nu sunt contributive nu mai că să aiba o scuza pertinenta sa fie fie excluse in L 360/2023 în vederea actualizării!!!!
De fiecare dată când s- a pus în dezbatere actualizarea pensiilor militare ne-am confruntat cu același motiv clasic lipsa sursei de finanțare care e cel mai plauzibil motiv în situația actuală!!!!
Incercati sa nu va mai gândiți la discriminările existente în prezent la pensiile militare pentru că pe clasa politică nu o interesează și fara voința politică nu se va putea realiza nimic în acest sens!!

Vasile Anghel spunea...

Cât timp CCR are politruci ,să nu aveți așteptări cu decizii corecte și constituționale.

Claudiu Marin spunea...

@PP
Mai lasă marota cu politicul, că nu politicul a comandat eliminarea actualizării in anul 2017.
De ibstituțiile militare comanditare nu zici nimic?