Un produs Blogger.

duminică, aprilie 05, 2026

Pelerinajul de Florii... la Rm Vâlcea(Orthodox pilgrimage to Valcea, Romania)

3 comments
Pelerinajul sutelor de preoți și mireni vâlceni a pornit de la noua Catedrală ortodoxă situată la intrarea in cartierul Ostroveni, la vărsarea râului Olănești in Olt, a străbătut Calea lui Traian din centrul orașului și s-a incheiat la Catedrala Arhiepiscopală. Semnifică intrarea trimfală a lui Isus Christos in Ierusalim.




 

3 comentarii:

Cornelius Flavius Ifrim spunea...

Minunat ceea ce am vizionat! Zburând si planând, dronele au surprins curand coloanele preotilor purtandu-si odăjdiile si crucile impodobite cu smicele de salcie si toate florile ce infrumuseteaza primăverile, cu cinstire si smerenie, intru a sărbători Floriile cu bucuriile, fericirile si aleasă si pioasă fală la Catedrala Patriarhală, cea sfântă din Râmnicu Vâlcea, marcând intr-un festin religios intrarea Domnului nostru IIsus Hristos, triumfal si sublim, in Ierusalim, bucurând locuitorii si trecătorii si lăsând in amintiri ceva care cu greu se va mai uita! Amin, Amin, Amin si Aleluia.

Dodo spunea...

"La multi ani"! Domnului Florin Stoica și tuturor celorlalți cu nume de flori. "Sărbători binecuvântate" și pace în suflete!

VALYCA2010 spunea...

toata Romania a fost activitati bisericesti de genul asta,cred sa mai aduca lumea cu picioarele pe pamnt,deoarece a iau razna cu atatea razboaie si scumpiri,fara idexari la pensii si salarii marite,atatea scumpiri oamenii mai au un pic si nici in Dumnezeu nu mai cred,de aceea au facut mobilizari de crestini in cele mai mari locuri crestinesti din tara Romaneasca!