| Grindeanu |
| Nazare |
Un guvern minoritar, din start, nu poate fi instalat, așa cum s-a intâmplat cu guvernul Veștea.
Partidele de dreapta, cele scoase de la putere prin moțiunea de cenzură, susțin un guvern monocolor PSD, nu din mărinimia lor, ci din dorința ca social-democrații să-și rupă gâtul la guvernare, in perspectiva următoarelor alegeri parlamentare.
Istoria post-decembristă ne arată că guvernele social-democrate Năstase și Ponta, chiar și cele din perioada Dragnea, au redresat economic și social România, după perioade de criză mult mai accentuată decât cea prezentă.
De succesul unei astfel de guvernări ar beneficia și partidele de dreapta. Totodată, ar stopa ascensiunea orientărilor politice populiste.
UPDATE 25 06 20126
Mai mult ca sigur că Nicușor va desemna un candidat liberal, pentru a se împăca din nou cu tefeliștii și @reziștii săi. Nu vom avea un guvern monocolor ci unul multicolor politic, dar tot fără majorotate parlamentară după Învestire..
Cu un asemenea guvern va fi liniște in stradă, in sensul că nu va mai fi invadată de progresiști, dar va fi neliniște in guvern, acesta putând fi oricând debarcat de PSD.
Există și posibilitatea refacerii coaliției pro-occidentale sub comanda lui Nazare. In ultimele zile zile, atacurile intre liberali și social-democrați nu mai sunt atât de virulente.